Ophrys sphegodes po desítkách let znovu v Bílých Karpatech – Zázrak nebo podvod?

Ophrys-sphegodesLetošní jarní setkání v Bílých Karpatech nám přineslo zcela nečekané překvapení. Když jsme s kamarády fotografy Lenkou Duškovou a Jiřím Skořepou plánovali Májový prodloužený víkend, vůbec jsme netušili, co nás potká.

Jakmile oba hosté přijeli ve středu  večer, předběžně jsme naplánovali které lokality další den navštívíme. Ráno, ve čtvrtek 8.5. jsme ještě před svítáním vyrazili na jednu vzdálenější lokalitu mimo území Bílých Karpat, kde se v hojném počtu vyskytuje vstavač trojzubý a střevíčník pantoflíček. Zde jsme si dokonale užili fotografování při východu slunce. Když už začalo být světlo příliš ostré, vydali jsme se zpět domů. Po krátkém odpočinku jsme pokračovali do Bílých Karpat. Zde jsme navštívili jednu z našich oblíbených lokalit a vrhli se na fotografování dalších druhů orchidejí. Byla jich tam spousta, takže nebyl problém vydržet až do večera. Po západu slunce jsme pomalu začali balit. Lenka se ještě přišla podívat, co že to fotím, nebylo to nic převratné, ale přesto se nakonec tento krátký okamžik stal nejdůležitějším bodem celé akce. Zcela nečekaně a zřejmě i díky šťastné náhodě si všimla asi 2 metry od místa kde jsem fotil, že tam roste „nějaký“ tořič. Když jsem se na něj podíval, zůstal jsem nevěřícně zírat. Takový jsem tady ještě neviděl!

Byl mi sice povědomý, ovšem ne z Bílých Karpat. Naposled jsem ho viděl loni na Slovensku a podobný o měsíc dříve, na Gargánu. Pro jistotu jsme hned zavolali Jirku, aby nám potvrdil, že se nemýlíme. Pro něj to bylo stejné překvapení jako pro nás dva a tak bylo o programu na příští ráno rozhodnuto: „To se musí důkladně prozkoumat a zdokumentovat! Našli jsme celkem čtyři rostliny. Jednu zlomenou bez květu, jednu ležící, ale nepoškozenou a zbývající dvě byly ve skvělé kondici se zachovalými květy. Jirka už to chtěl nechat na ráno kvůli slabému světlu, přesto jsem neodolal a udělal alespoň pár dokumentačních záběrů ze stativu s bleskem. Což bylo dobře, protože nám to neustále vrtalo hlavou a alespoň jsme se před spaním mohli přesvědčit, že se nám to nezdálo :-) A co že je na nějakém tořiči pavoukonosném tak výjimečné? Téměř nic, až na to, že je považován v České Republice za vyhynulý nebo přinejmenším nezvěstný!

Poslední doložené a zpochybňované nálezy jsou někdy z roku 1936 z Bošácké doliny v Bílých Karpatech. My jsme na něj narazili na úplně jiné lokalitě. Není vůbec jasné, kde se tam vzal. Možná ho nějaký šprýmař nebo nadšený milovník orchidejí vysadil. Ovšem zarostlé okolí rostlin tomu vůbec nenasvědčovalo. Vzhledem ke složitým podmínkám pro růst orchidejí, vázaným na určitý druh půdní houby se tam v takovém případě s největší pravděpodobností znovu neukáže. I kdyby se jednalo o rostlinku uměle vysazenou, radost z objevu by nám to nezkazilo. Úplně jsme se vžili do pocitů objevitelů nových druhů… Další varianta, která mě napadá, že rostliny tam jsou delší dobu, ale díky nevhodným podmínkám nekvetly. V takovém případě jsou snadno přehlédnutelné. Díky letošní mimořádně mírné zimě možná nastala správná konstelace a předvedly svou krásu. Uvidíme za rok…

Pro jistotu jsme náš nález nahlásili RNDr. Jongepierové z CHKO Bílé Karpaty, která nám potvrdila, že už jí nález hlásili před námi. Bohužel jsou rostlinky na místě, kudy návštěvníci lokality běžně chodí a jsou snadno přehlédnutelné. Snad z nich alespoň část přežije do dalšího roku a bude šance se znovu potěšit jejich krásou…

P.S. Prosím, nežádejte mne o souřadnice lokality. Slíbili jsme, že je nezveřejníme.

5 komentářů u “Ophrys sphegodes po desítkách let znovu v Bílých Karpatech – Zázrak nebo podvod?

  1. Zdravím, taky jsem je našel, asi týden po Vás. Zažil jsem úplně stejný šok :-) . Myslím si ale, že jse o umělý výskyt, neumím si představit, že právě a zrovna tady by si rostlin nikdo nevšiml – vždyť jak je vidno, rostliny byly letos nalezeny nezávisle několikrát, prostě tady je nelze přehlédnout.
    Kdyby vykvetla jedna, tak prosím, ale 4 rostliny jsou už přeci jen malá, ale už populace, svědčící o déledobějším výskytu. No, uvidíme, co bude dál.

    • Taky jsem hodně na pochybách, ale rád bych je tam za rok znovu našel :-) byl jsem se tam podívat včera a už jsem našel jenom tři rostlinky. Tu zlomenou a dvě které hezky rostly už před týdnem, nyní pomalu odkvétající. Tu čtvrtou buď někdo vytrhl nebo jsem se špatně díval.

  2. Ahoj Petře.
    Pěkný nález. Jen jsi do článku nemusel dávat, že nikomu nebudete dávat souřadnice. Koukám na fb a všude jsou jejích fotky:).

    • Já je nikomu nedal, kromě jednoho člověka který tam jel týden po nás, tak jsem ho požádal o ověření jak to tam vypadá ;-) ale pár lidí už tam bylo s náma, tak je jasné že to viděli a vyfotili a taky tam určitě byl někdo před náma i po nás. Ono je to na známé lokalitě hned u cesty a po nejen naší návštěvě kolem rostlin řádně vyšlapané, takže teď už by to našel i slepý, pokud na lokalitu půjde :-D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>