Gimbal hlava BEIKE BK-45

Na tuto hlavu jsem narazil na ebay náhodou, někdy v Září 2011. Byla to naprostá novinka s minimem prodaných kusů a nabízel ji pouze jeden prodejce. Za cenu 96$ to byla bezkonkurenčně nejlevnější gimbal hlava na trhu. Nějakou dobu jsem se na stránky prodejce pravidelně vracel, sledoval počty prodaných kusů a hledal na internetu reference a zkušenosti zákazníků. Bohužel marně, o této hlavě se nedaly najít žádné informace, kromě pár fotek na webu prodejce. Postupně hlavu začalo nabízet víc prodejců, ale informací na internetu stále nepřibývalo. Takže jediným vodítkem bylo hodnocení zákazníků na ebay. Nenašel jsem jediný negativní ohlas, tak jsem se nakonec rozhodl hlavu objednat. Přišla cca 3 týdny po objednání, v poměrně velké plastové obálce.

Po vybalení se objevila papírová krabice s potiskem, což není vždy běžné. Většinou chodí zboží z ebay bez obalu, jen v v bublinkové fólii nebo krabici z recyklovaného papíru bez potisku.

Nutno říct, že první dojem z hlavy byl velmi dobrý. Je to poctivý kus kovu a má i pogumovaný povrch, takže je docela příjemná na dotyk a v zimě tolik nestudí. Je jasné , že za pětinu ceny kvalitních značkových gimbal hlav není možné očekávat zázraky, ale i tak hlava velmi dobře splní svůj účel. Jako ideální se mi jeví pro majitele levnějších teleobjektivů, ke kterým je ideální společnicí ať už nízkou cenou, tak poměrně malými rozměry. Bez problémů na ni nasadíte objektivy jako je Nikon 300mm/4, Canon 300/4, Canon 400/5.6, Sigma 150-500mm, Sigma 50-500mm a podobné. Od středu rychloupínací destičky po vnitřní okraj kyvného ramene je vzdálenost 55mm, takže by tam měl vejít každý objektiv, který v těchto místech nemá průměr větší než cca 105mm. Kdo jednou zkusí používat teleobjektiv s gimbal hlavou, už nebude mít chuť vracet se k hlavě kulové. Ten komfort obsluhy a pohotovost jsou naprosto nesrovnatelné. Při čekání na záběr není potřeba nic dotahovat, kdykoliv je možné překomponovat a v klidu fotit.

Jedinou drobnou výtku bych měl k aretaci kyvného ramene, při dotahování a povolování aretačního šroubu dochází k mírnému vychýlení celého ramene. To je ale daň za nízkou cenu, použití kvalitních ložisek a preciznějšího způsobu aretace by hlavu výrazně prodražilo. Dále doporučuji k hlavě pořídit delší rychloupínací destičku. Není to sice nezbytné pro funkčnost, ale například moji Sigmu 50-500mm bych nedokázal s přiloženou krátkou destičkou správně vyvážit. Pořídil jsem si k ní destičku o délce 150mm a s ní to jde bez problémů.

Všem zájemcům o levnou gimbal hlavu ji můžu s klidným svědomím doporučit. Za cenu solidnější kulové hlavy, cca 2600,-kč včetně DPH a poplatku české poště stejně nic lepší neseženete :-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Články a jeho autorem je Petr Sovka. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u “Gimbal hlava BEIKE BK-45

  1. Dobrý den. Pane Sovko.Mám stejný tel.obj.50-500,ale nevím jakou upínací desku pořídit.Mám gimbál model TH8.Našel jsem desku PU 140(38x140mm).150 jsem nenešel.Poraďte.Kde a za kolik.Díky Vlasta Andrš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>