Fotografování zimujících netopýrů

Když jsem začátkem roku dostal nabídku od Jirky Skořepy, že se můžu zúčastnit sčítání zimujících netopýrů v Českém Krase a při té příležitosti pořídit nějaké fotografie, neváhal jsem ani chvilku. Zatím jsem nikdy neměl takovou příležitost, byla by škoda ji nevyužít… Nejdřív mi to připadalo jako jednoduchá legrace, ale po přečtení jeho článku se mě zhostily mírné obavy. Přece jen prostředí popisoval docela hrůzostrašně. Váhal jsem jakou výbavu sebou vzít, aby případně nepřišla k újmě. Nakonec jsem ji vzal raději kompletní a ani to prostředí nebylo tak hrozné jak jsem se obával. Sčítání proběhlo během sobotního dopoledne. Vzhledem ke vzdálenosti od mého bydliště jsem využil Jirkova pozvání a přijel k němu už v pátek večer. Po chutné večeři v italském stylu (příprava na Gargáno) jsme se ještě chvilku věnovali klábosení a přípravám na sobotní akci. Ráno jsme vyrazili směr Český Kras, k bývalému lomu Malá Amerika.

Po příjezdu jsme byli mezi prvními a překvapila nás zamčená brána. Začali jsem se obávat, jestli akce nebyla zrušena. Naštěstí brzy dorazili další účastníci a také organizátor akce s klíčemi.

Po nezbytné instruktáži jak se ve štolách chovat a poučení jak má probíhat sčítání (tuto pasáž jsme my fotografové moc neposlouchali, přece jen nám bylo jasné že se daleko nedostaneme) se účastníci rozdělili do tří skupin a vyrazili do štol. Nejdříve jsem na fotoaparát nasadil objektiv Sigma 150mm/2,8 OS Macro a už se šlo… Do štoly jsem vcházel s obavami, že budu brzy celý od bláta. Naštěstí se to nepotvrdilo a cesta byla ve většině úseků téměr suchá až úplně suchá. Naše malá foto skupinka ve složení Radana Kavková, Jirka skořepa, Jirka Míchal a moje maličkost brzy začala zaostávat za sčítači a hledali jsme netopýrka který by byl dostatečně fotogenicky zavěšený :-) Jakmile jsme konečně jednoho takového našli, jak už to tak bývá, všichni se vrhli na jeho focení. Poté se Jirka Skořepa rozhodl jej důkladně nasvítit několika blesky a začal si připravovat výbavu. Když už byl s výsledky spokojený, zneužil jsem jeho sestavu blesků a díky Nikon CLS jsem si s jeho pracně naštelovanou výbavou taky cvakl pár záběrů. Bohužel, naše delší postávání na místě brzy netopýra přestalo bavit a zdrhnul nám do klidnější části štoly. Snad se na nás Radana s Jirkou Míchalem nezlobili příliš, že jsme jim ho vyplašili. Naštěstí bylo později pro každého příležitostí ještě dost, ani jsme je všechny nevyužili. Při fotografování jsem si celou dobu vystačil s kombinací Nikon D7000 + makro objektiv 150mm + makro blesk Metz, nebylo potřeba používat jiné ohnisko. Pár dokumentačních fotografií jsem udělal také malým Nikonem V1. Celkově hodnotím akci jako vydařenou, i když se mi nepodařilo nafotit téměř žádnou fotografii podle mých původních představ. Alespoň už vím jak na to a co od takového prostředí očekávat. Pokud bude v budoucnu podobná příležitost, určitě ji rád využiju. Tímto bych rád poděkoval Jirkovi Skořepovi za pozvání a možnost se akce zúčastnit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články a jeho autorem je Petr Sovka. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Fotografování zimujících netopýrů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>